מה זה דום נשימה בשינה?

דום נשימה בשינה היא הפרעת שינה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. זה מתרחש כאשר נשימתו של אדם מופסקת בזמן שהוא ישן, וגורמת לו להתעורר לזמן קצר ולחזור לאורך כל הלילה.

2. סוגי דום נשימה בשינה

ישנם שני סוגים של דום נשימה בשינה: דום נשימה חסימתי בשינה (OSA) ודום נשימה בשינה מרכזית (CSA). OSA הוא הסוג הנפוץ ביותר ומתרחש כאשר השרירים בחלק האחורי של הגרון אינם מצליחים לשמור על דרכי הנשימה פתוחות, מה שגורם לנשימה לעצור ולהתחיל. CSA מתרחש כאשר המוח לא מצליח לאותת לשרירים לנשום, וכתוצאה מכך הפסקות נשימה.

3. תסמינים נפוצים

התסמינים השכיחים ביותר של דום נשימה בשינה כוללים נחירות, התנשפות אוויר במהלך השינה, ישנוניות בשעות היום, קשיי ריכוז וכאבי ראש בבוקר. אנשים מסוימים עשויים לחוות גם דיכאון, שינויים במצב הרוח וירידה בחשק המיני.

4. גורמי סיכון

דום נשימה בשינה יכול להשפיע על כל אחד, אך ישנם מספר גורמים המגבירים את הסיכון לפתח את המצב, כולל השמנת יתר, לחץ דם גבוה, עישון ושימוש באלכוהול ובתרופות הרגעה. זה גם שכיח יותר אצל גברים מאשר אצל נשים ונוטה להופיע בתדירות גבוהה יותר אצל אנשים מבוגרים.

5. אפשרויות טיפול

אפשרויות הטיפול בדום נשימה בשינה כוללות שינויים באורח החיים, כגון ירידה במשקל והימנעות מאלכוהול ותרופות הרגעה לפני השינה, כמו גם שימוש במכונות לחץ אוויר חיובי מתמשך (CPAP). במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לתקן את הגורם הבסיסי למצב.

קראו על טכניקת נשימה בריאה >>>

דום נשימה בשינה היא הפרעת שינה שכיחה שעלולה להיות בעלת השלכות בריאותיות חמורות אם לא מטפלים בה. חשוב לזהות את התסמינים ולפנות לטיפול כדי לשפר את איכות החיים ולהפחית את הסיכון לפתח מצבים בריאותיים אחרים.

Uncategorized כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 הערים בארץ שאתם עדיין לא למדתם להכיר
כיום יש לא מעט ערים בכל רחבי הארץ, באזורי הצפון והדרום כאחד שרבין מהציבור כלל לא מכירים לעומק. ללא כל...
קרא עוד »
ינו 24, 2020
שירותי פוליש בראשון לציון – למשרד נקי יותר
העובדים נמצאים בכל יום שעות רבות במשרדים ולכן חשוב שיהיה להם נעים ונקי. לכן לפני הכניסה למשרד חדש וגם...
קרא עוד »
פבר 28, 2021
עץ מנגו – האם הוא באמת תופס בישראל?
ישראל היא מדינה עם היסטוריה ארוכה של חקלאות. המדינה ידועה בפירות ההדר והירקות שלה, כך שנראה שעץ המנגו...
קרא עוד »
מאי 10, 2023