הילד מרטיב לעיתים רחוקות, האם זו בעיה? ד"ר קובי שגיא משיב

הילד מרטיב לעיתים רחוקות, האם זו בעיה? ד"ר קובי שגיא משיב

ילדים קטנים מפתחים את מנגנון ההתאפקות על ידי כיווץ השריר וסגירתו. אצל חלק מהילדים המנגנון אינו מפותח באופן מלא ולכן בחלק מהלילות הם חשים שעליהם להטיל שתן ולכן קמים מהמיטה במהלך הלילה וניגשים לשירותים ובחלק מהלילות הם אינם חשים צורך זה ולכן מטילים שתן באופן ספונטני במיטה וכך מרטיבים את בגדיהם ואת המצעים.

שיטת הגמילה של ד"ר טל שגיא 

כדי ליצור רצף של לילות ללא הרטבה רצוי ללמד את הילד את שיטת כיווץ השריר וסגירתו עד ההגעה לשירותים. שיטת הלמידה המתבצעת ברוח טובה ותוך שיתוף פעולה של הילד מצד אחד וההכוונה הנעימה של ד"ר קובי שגיא מצד שני יוצרת אינטראקציה חיובית המניבה תוצאות. 

הסיבות לגמילה החלקית 

במקרים רבים קיים צורך לשלב עם שיטת הגמילה של הזמזם גם שיחות כדי להבין אם קיימת בעיה מהותית כמו דורות קודמים אשר גם הם נגמלו בגיל מאוחר יחסית, בעיה אישית של הילד ועוד.

גם נושאים שונים הקשורים להתנהלות ביום יום עלולים להוביל לכך שבלילות מסוימים תהיה הרטבה ובלילות אחרים לא. ד"ר קובי שגיא מציג דוגמאות:

  • מצבי רוח קיצוניים של הילד ביום ספציפי, 
  • היותו חולה במחלה מסוימת או לקראת פרוץ המחלה, 
  • עייפות רבה עקב פעילות אינטנסיבית שבוצעה במהלך היום.
  • כמות גדולה של שתיה שהילד שתה לפני שהלך לישון.
  • ילד ששכח להטיל את מימיו לפני שנכנס למיטה. 
  • מזג אוויר משתנה כמו לילות קרים בעונות המעבר.
  •  התרגשות לקראת מאורע גדול שאמור להתקיים למחרת היום בגן, בבית הספר או במשפחה. 

מצב ההרטבה הלילי 

כשמדובר בהרטבה רק בחלק מהלילות, מצב הגמילה הוא בעייתי כיוון שאי אפשר לדעת מתי הילד יעצור את השתן באמצע הלילה ומתי לא. עקב כך קשה לתכנן תוכניות ונוצרת אי נעימות מול חברים ובני משפחה המעוניינים שהילד ישן אצלם מעת לעת.

לכן, ההמלצה של ד"ר קובי שגיא היא לבצע את הליך הגמילה, כדי ליצור לילות אשר בכולם לא תהיה הרטבה וכך הילד יוכל לפעול כמו כל חבריו ללא חשש להרטבה לילית. 

כתוב/כתבי תגובה