מה נחשב חריגות בנייה?

מה נחשב חריגות בנייה?

כדי לבנות, להגדיל מבנה או להוסיף לו שטח צריך לקבל היתר בנייה מהרשות העירונית. כל בניה שאינה תואמת להיתר או שבוצעה ללא היתר הרי היא חריגת בנייה. חריגות בנייה עשויות להיות בנייה שהתבצעה ללא היתר כלל, או בנייה שחרגה מגבולות ההיתר.

בכל מקרה מי שחורג בבנייה עלול לעמוד לדין, שכן מדובר על צעד שהוא סותר את הגדרות החוק במדינה.

האם זה נחשב חריגה?

לקראת כל בנייה או שיפוץ צריך לבדוק האם יש צורך בהיתר. לרוב, עבור הרחבת מבנה או הוספת מרפסת וכדומה יהיה חובה לקבל היתר לחריגות בנייה. לעומת זאת עבור שיפוצים פנימיים לרוב אין צורך לבקש ולקבל היתר.

במידה וקיבל אדם היתר, אך הוא בחר לשנות את יישום הבנייה שלא על פי ההיתר בצורה מדויקת, הוא עלול לספוג את התוצאות ולשלם על החריגה הזו. במידה ויש לכם ספק ואינכם יודעים האם אתם נדרשים לקבל היתר בנייה, או האם פעולה מסוימת נחשבת לחריגה, חשוב להתייעץ עם אדריכלים מוסמכים ומקצועיים שמכירים גם ספציפית את ההתנהלות העירונית בנושא היתרי בנייה במקום המגורים שלכם. להם הבנה וידע שיכולים לשפוך אור על ההתלבטות שלכם.

היתרים בדיעבד

גם מי שחרג בבניה, הוסיף שטח שלא נכלל בהיתר, בנה ללא היתר או משתמש במבנה שלא לפי המטרה הרשמית שלו בתב"ע, יכול לקבל היתרים בדיעבד. זאת בתנאים מסוימים ובאמצעות אדריכל שמומחה בנושא היתרי בניה בדיעבד והתמודדות עם חריגות בנייה שבוצעו, ראו לדוגמה אדריכל בעמק חפר. המטרה היא למנוע סיבוכים אפשריים בגין בנייה שלא בהתאם להיתר. בכל מקרה צריך לזכור כי אדריכלים מקצועיים שמלווים את הפרויקט יכולים לספק לכם לא מעט מידע, לכוון אתכם להחלטות נכונות, ולעזור לכם לבנות בראש שקט.

כתוב/כתבי תגובה