איך מאבחנים סימני מצוקה נפשית אצל ילדים ונוער?

איך מאבחנים סימני מצוקה נפשית אצל ילדים ונוער?

ילדים ובני נוער חווים לא מעט אתגרים בחייהם. מצד אחד הציפייה מהמשפחה וממוסד הלימודים להצליח ולהצטיין, מצד שני הרצון המתמיד להשתייכות ולמציאת מעגלים חברתיים מספקים ויחד עם אלו ישנם גם השינויים ההורמונליים והפיזיולוגיים שנותנים אותותיהם. אצל חלק מהילדים ובני נוער הדברים האלה לא משפיעים יותר מדי, בשביל אחרים אלו התמודדויות רגילות יחסית, אך למרבה הצער יש כאלה שמגיעים לנקודות קיצון נפשיות וחווים מצוקה של ממש. במצבים כאלה חשוב מאד להגיש סיוע לילד או לנער וזה מתחיל כמובן בשימת לב לכל העניין. כך תזהו אם הילדים שלכם סובלים ממצוקה נפשית.

שינויים בהתנהגות הכללית

כל ילד ולמעשה כל אדם מסגל לעצמו דפוסי התנהגות מסוימים. יש כאלה הנוהגים לטייל מדי ערב, אחרים אוהבים לבלות עם חברים ויש כאלה המשקיעים בלימודים. אם אתם שמים לב כי ילד או בן נוער זונח הרגלים קבועים שהיו חלק מהותי בזהות שלו, יש סיכוי שמדובר במצוקה נפשית כלשהי וכדאי בהחלט לבדוק זאת. מומחה מטעם מכון חיבורים המתמחה בטיפול בחרדות והפרעות שונות אצל ילדים מדגיש כי השינויים יכולים להיות מינוריים בהתחלה וחשוב להיות עם היד על הדופק.

שיחות על בסיס קבוע

זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל תתפלאו לשמוע כמה הורים לא מנהלים שיחות מעמיקות עם הילדים שלהם. מומלץ לשבת עם הילדים מגיל צעיר מדי ערב לפני השינה, לשאול אותם על היום שלהם ולנסות להבין אם חלילה עברו משהו לא נעים. אם מדובר בבני נוער והם קצת פחות פתוחים, כדאי למצוא אדם נוסף אליו ישמחו להיפתח.

התייעצות עם גורמים נוספים בחיי הילד

לבסוף, מומלץ תמיד להיות בקשר רציף עם דמויות חשובות בחיים של הילדים ובני הנוער, אנשים כמו המורה בבית הספר, המדריך בתנועת הנוער או המדריכים בחוגים השונים, יוכלו לתת לכם אינדיקציה מעולה אם הילד מביע שינויים נפשיים.

אם תקפידו לעשות את הדברים האלו, תוכלו להבחין בזמן כאשר הילדים מגיעים למצבים נפשיים לא נעימים ולהגיש להם את הסיוע לו הם כה זקוקים. 

כתוב/כתבי תגובה