האם ניתן להתגרש בישראל ללא התערבות של בית הדין הרבני?

האם ניתן להתגרש בישראל ללא התערבות של בית הדין הרבני?

תהליך גירושין בישראל לא פעם הוא תהליך מורכב. בכל הקשור לענייני גירושין בישראל, החליטה מדינת ישראל לתת את הסמכות לאישור גירושין ולביצוע גירושין על פי ההלכה היהודית, במידה ומדובר ביהודים. במידה ומדובר במוסלמים או בנוצרים אשר מתגוררים בישראל ומעוניינים להתגרש, הם ידרשו לעשות זאת על פי חוקי הדת שלהם. בית הדין הרבני פועל על בסיס חוקי ההלכה ולעומתו, בית המשפט לענייני משפחה פועל על החוק האזרחי.

האם ניתן להתגרש כיום שלא בבית הדין

במידה והתחתנתם כדת משה וישראל, הרי שמעשה הגירושין עצמו, דהיינו, מסירת הגט לאישה וכל הטקס הדתי הנדרש בכדי להתגרש, יצטרכו להתבצע בבית הדין הרבני בלבד. כלומר, בלתי ניתן להתגרש באופן חוקי בישראל, מבלי שמבצעים את הטקס הדתי ברבנות. אולם, בפני הזוגות המתגרשים עומדות שתי אופציות בטרם הם מגיעים לשלב מסירת הגט באופן ממשי. הדרך הראשונה היא לדון בכל הסוגיות העומדות על הפרק בתהליך הגירושין בבית משפט אזרחי ולאחר שבית המשפט פוסק בכל אחד מהעניינים, לגשת עם הפסיקות לבית הדין הרבני לצורך תהליך מתן הגט עצמו או לחילופין, לבצע את כל הדיונים אודות עילות גירושין העומדות על הפרק בתהליך גירושין, בבית הדין הרבני.

האם כדאי לבצע הליך גירושין בבית משפט או בבית דין רבני

מדובר על שאלה טובה. הדבר שהכי כדאי לעשות זה פשוט להגיע להסדר גירושין מסודר בין בני הזוג אשר מסדיר את כל הסוגיות הנוגעות לתהליך הגירושין כגון: חלוקת הרכוש בין בני הזוג, דמי המזונות, קביעת משמרות ועוד ולחתום על הסכם גירושין מוסדר בנוכחות עורך דין יונית גזל. לאחר חתימה על הסכם זה ניתן לגשת לבית הדין הרבני לצורך אשרור ההסכם וביצוע טקס הגירושין עצמו. במידה ולא מגיעים להסכמות ובני הזוג אינם יכולים לחתום על הסכם גירושין,  ניתן לבחור האם להגיע להסדרים על ידי פסיקה של בית הדין הרבני או שמא כדאי להגיע להסדרים על פי פסיקה של בית המשפט האזרחי. מכל מקום, גם אם בוחרים להגיע לפסיקה אצל בית הדין האזרחי, הרי שאת תהליך הגירושין עצמו חייב לבצע בבית הדין הרבני כיום.

כתוב/כתבי תגובה